• آخرين مقالات

البنية الإيقاعية في خطبة 111من نهج البلاغة

هذا المقال قد درس ظاهرة الإيقاع وبنيتها في خطبة من خطب نهج البلاغة نموذجا وصفيا- تحليليا

واکاوی ارزش های اخلاقی در شعر زهد شریف رضی از منظر آیات قرآن کریم و احادیث شریف

این مقاله با رویکردی میان رشته ای، تاریخی، وصفی و تحلیلی در صدد است تا از رهگذر ارائه مفهوم زهد (از نظر لغت و اصطلاح) و تبیین حقیقت آن از خلال آیات قرآن و روایات به بررسی مفهومی و مصداقی ارزش های اخلاقی و ابعاد و آثار آن از خلال اشعار زهدِ شریف رضی این عالم بزرگ دینی و شاعر بزرگ قرن چهارم و تبلور آن در زندگی و سعادت فردی و اجتماعی بپردازد.

بررسی آیات کلام وحی در ارتباط با محرمانگی اطلاعات

در این مقاله با تکیه بر آیات قرآن کریم و تفسیر و ترجمه های مختلف این آیات به جستجو و تفسیر این آیات پرداخته شده است که در نهایت محرمانگی در قرآن را در پنج دسته اصول محرمانگی، محرمانگی در ذات مقدس خداوند، محرمانگی در جامعه اسلامی، فاش شدن رازها و اسرار در روز قیامت و محرمانگی اسرار غیب دسته بندی کرده ایم. با توجه به این آیات و تفسیر آنها اهمیت این موضوع از نظر قرآن و مسلمانان مشخص می شود.

بررسی حروف زائد انگاشته شده در رسم الخط أفعال قرآن کريم وشرح عوامل آن

قرآن کریم مصحف مقدسی است که مجموعه ای بی نظیر از پدیده های زبانی را گرد آورده است. پژوهش در حروف زائد انگاشته شده در رسم الخط قرآن کریم از پدیده های زبانی است که مطالعه و بررسی آن علاوه بر معرفی بهتر پدیده زیادت، پـﮊوهشگر را با ویـﮊگیهای کتابت قرآن کریم آشنا می کند و اين تفكر مبني بر آنكه رسم الخط قرآن به خاطر اشتباه كاتبين دچار زيادت ونقصان شده باشد رد مي كند.

جلوه هاي اديبانه ابوحيان توحيدي در الامتاع و المؤانسه

انگيزه گزينش اين اثر از ميان آثار پرشمار ابوحيان علاوه بر ارزش سبك شناختي و علمي آن این است كه تقريباً نشانه هايي از همه آثار و ابعاد شخصيتي او را در اين كتاب مي بينيم .

  • تعداد رکوردها : 49