بررسي ونقد وجوه قرآن و ترجمه هاي فارسي قرآن در وا‍ژه هدايت وضلالت

اين پژوهش قصد دارد مصيب بودن يا نبودن صاحبان وجوه ومترجمان فارسي قرآن را در ارائه معاني دربخش واژگان به نقد بكشاند.ميزان و معيار صحت وسقم معاني ، بافت وسياق آيات وتفاسير معتبر هستند .

28 دی 1392

بررسی واژه

. در این مقاله،معانی تسبیح در لغت تسبيح( موجودات ،ملائک،پیامبران،آسمانها و زمین) ، در قرآن كريم وروایات و حقیقت تسبیح را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم .همچنین به بیان معانی نطق موجودات و جمادات در لغت و آیات قرآن و روایات می پردازیم

28 دی 1392

بررسی شیوه آموزش مطالب در قرآن

در این تحقیق سعی شده است تا شیوه های قرآنی در بیان آموزه های قرآنی از آیات قرآن استخراج گردد.شیوه هایی که به طور یقین می توانند در مسائل زندگی بشری راه گشا باشند. لذا شیوه هایی که در آموزش مطالب در این تحقیق بیان شده است همگی می توانند در جای جای ِزندگی انسانی مورد بهره برداری قرار گیرند.

28 دی 1392

بررسي كاربرد روش هاي روانشناختي قرآن در تفهيم آيات و آرامش و بهداشت رواني

در اين مقاله سعي شده است كه چندي از اين راهكارها به اختصار معرفي و شواهدي از قران كريم بيان شود و در مواردي هم آن ها را با علم روانشناسي تطبيق دهيم. اين آيات و شيوه هاي اعجاز آفرين، جهت بكارگيري، عملي كردن، انسان سازي، آرامش و بهداشت روان انسان ارائه شده اند.

28 دی 1392

بلاغت سوگند در قرآن كريم

بدون شک یکی از جنبه های اعجاز قرآن، جنبه بلاغی آن است، و اگر از هر زاویه به قرآن کریم نظر افکنده شود، آن را در اوج فصاحت و بلاغت خواهید یافت و پیامبر(ص) هم بوسیله این جنبه ی اعجازی به تحدی برخاست. روش های استفاده و اهداف و کارکردهای پدیده سوگند در قرآن کریم نیز در نهایت ظرافت و زیبایی است

28 دی 1392

معنا شناسی مترادفات عدل در آينه ی قرآن

حسن عدل به جهت فطری بودنش؛ از دیرباز جزء مهمترین مفاهیم بنیادی و دغدغه های زندگی بشر و ادیان الهی بوده است. قرآن کریم نیز به عنوان چراغ هدایت انسانها؛ این آموزه را در همه ی ابعاد زندگی مورد تأکید فراوان قرار داده است. مفهوم عدل آیات کثیری از قرآن را به خود اختصاص داده است که رعایت آن را بر عموم انسانها؛ و به خصوص مسلمین واجب، و بر التزام و پایبندی به آن ترغیب و تشویق می نماید.

28 دی 1392

جلوه هایی از اسرار « الرّحمن الرّحیم » در سوره حمد

سوره حمد كه در واقع دُرّمائده پرفيض وبركت قرآن كريم است،رموزلغوي،معنوي وبلاغي بسياري در خود گنجانيده است .به عنوان مثال ،اسرار دو اسم «الرحمن» و«الرحيم» در اين سوره در محورهاي مختلفي ازجمله: توأم شدن آن دو با«بسم الله»،سرّاجتماع و همنشيني اين دو صفت،تقديم رحمانيت بر رحيميت ،ورمز تكرارآن در آيه سوم قابل بررسي مي باشد.

28 دی 1392

معنا شناسی سیستماتیک و رسم شبکه های معنایی بین معاد و انسان در قرآن کریم+خلاصه انگلیسی

انسان در آن صحنه حالات و گذرگاهای مختلفی دارد که رسم شبکه های معنایی معاد و انسان، تصویری جامع و کامل از انسان و معاد ارائه می دهد که هدف از این مقاله تصویری جامع از معاد و انسان با استفاده از علم معناشناسی است.

20 تیر 1392

معنا شناسی سیستماتیک و رسم شبکه معنایی واژه قانون و مترادفات آن در قرآن کریم+خلاصه انگلیسی

پژوهش حاضر به بررسی واژه قانون و مترادفات آن در قرآن کریم می پردازد و سعی دارد آن را در حیطه زبان شناسی با استفاده از شیوه تحلیل واژه زبانی مورد بررسی قرار دهد.

20 تیر 1392

  • تعداد رکوردها : 24
 
 

پربيننده ترين مطالب

 

 
 
 
 
 

راهنما

 

 
 
 
 
 

حديث

 

يَكْتَسِبُ الصّادِقُ بِصِدْقِهِ ثَلاثا: حُسْنَ الثِّقَةِ بِهِ، وَالْمَحَبَّةَ لَهُ، وَالْمَهابَةَ عَنْهُ؛

راستگو با راستگويى خود، سه چيز را به دست مى‏آورد: اعتماد، محبت و شكوه (در دل‏ها).

غررالحكم، ج 6، ص 480، ح 11038؛ دوستى در قرآن و حديث، ص 108.