• آخرين مقالات

بررسي كاربرد روش هاي روانشناختي قرآن در تفهيم آيات و آرامش و بهداشت رواني

در اين مقاله سعي شده است كه چندي از اين راهكارها به اختصار معرفي و شواهدي از قران كريم بيان شود و در مواردي هم آن ها را با علم روانشناسي تطبيق دهيم. اين آيات و شيوه هاي اعجاز آفرين، جهت بكارگيري، عملي كردن، انسان سازي، آرامش و بهداشت روان انسان ارائه شده اند.

بلاغت سوگند در قرآن كريم

بدون شک یکی از جنبه های اعجاز قرآن، جنبه بلاغی آن است، و اگر از هر زاویه به قرآن کریم نظر افکنده شود، آن را در اوج فصاحت و بلاغت خواهید یافت و پیامبر(ص) هم بوسیله این جنبه ی اعجازی به تحدی برخاست. روش های استفاده و اهداف و کارکردهای پدیده سوگند در قرآن کریم نیز در نهایت ظرافت و زیبایی است

معنا شناسی مترادفات عدل در آينه ی قرآن

حسن عدل به جهت فطری بودنش؛ از دیرباز جزء مهمترین مفاهیم بنیادی و دغدغه های زندگی بشر و ادیان الهی بوده است. قرآن کریم نیز به عنوان چراغ هدایت انسانها؛ این آموزه را در همه ی ابعاد زندگی مورد تأکید فراوان قرار داده است. مفهوم عدل آیات کثیری از قرآن را به خود اختصاص داده است که رعایت آن را بر عموم انسانها؛ و به خصوص مسلمین واجب، و بر التزام و پایبندی به آن ترغیب و تشویق می نماید.

جلوه هایی از اسرار « الرّحمن الرّحیم » در سوره حمد

سوره حمد كه در واقع دُرّمائده پرفيض وبركت قرآن كريم است،رموزلغوي،معنوي وبلاغي بسياري در خود گنجانيده است .به عنوان مثال ،اسرار دو اسم «الرحمن» و«الرحيم» در اين سوره در محورهاي مختلفي ازجمله: توأم شدن آن دو با«بسم الله»،سرّاجتماع و همنشيني اين دو صفت،تقديم رحمانيت بر رحيميت ،ورمز تكرارآن در آيه سوم قابل بررسي مي باشد.

  • تعداد رکوردها : 49