ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 202685
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1395 22:39
تعداد بازدید : 2047

بررسی سوره « ص » در ميزان سبک شناسی جديد

پژوهش حاضر با روش سبک شناسی متمرکز بر علم زبان شناسی و روش توصيفی ـ تحليلی به بررسی سوره « ص » از ميان سوره های قرآن می پردازد. و در چهار سطح صوتی، دلالت و معنا شناسی، ترکيبی، و تصوير پردازی، سوره را مورد بررسی قرار می دهد.
   

چکیده:


بدون شک تعبيرات قرآن دارای زيبايی ها و نكته های نغزی است که مطالعه و بررسی آن بر اين حقيقت که قرآن کلامی فنی و دقيق و فرازمانی و فوق بشری و دارای بافتی منسجم و بی نظير است، صحه می گذارد.

از اين رو پژوهش حاضر با روش سبک شناسی متمرکز بر علم زبان شناسی و روش توصيفی ـ تحليلی به بررسی سوره « ص » از ميان سوره های قرآن می پردازد. و در چهار سطح صوتی، دلالت و معنا شناسی، ترکيبی، و تصوير پردازی، سوره را مورد بررسی قرار می دهد.

مهم ترين يافته های پژوهش بيانگر اين حقيقت است که در سطح صوتی و آوايی يک نوع هماهنگی و توازن در موسيقا و ايقاع سوره وجود دارد. و تکرار بعضی صوت ها و کلمات در افزايش ايقاع زيبای سوره و آهنگين بودن آن مؤثر بوده است. و در اين سوره، از تصوير پردازی جهت تثبيت معانی مورد نظر در ذهن مخاطب استفاده شده و افکار به صورت حسی انتقال يافته است و دو نوع تصوير حقيقی و تصوير بلاغی در سوره « ص »  يافت می شود.

 
کلید واژه ها:  سبک شناسی، سوره « ص »، سطح آوايی، معنا شناسی، ترکيبی، تصويرپردازی.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
 
 
 

حديث

 

يَكْتَسِبُ الصّادِقُ بِصِدْقِهِ ثَلاثا: حُسْنَ الثِّقَةِ بِهِ، وَالْمَحَبَّةَ لَهُ، وَالْمَهابَةَ عَنْهُ؛

راستگو با راستگويى خود، سه چيز را به دست مى‏آورد: اعتماد، محبت و شكوه (در دل‏ها).

غررالحكم، ج 6، ص 480، ح 11038؛ دوستى در قرآن و حديث، ص 108.