ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 204430
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1395 10:38
تعداد بازدید : 2221

بررسی حروف زائد انگاشته شده در رسم الخط أفعال قرآن کريم وشرح عوامل آن

قرآن کریم مصحف مقدسی است که مجموعه ای بی نظیر از پدیده های زبانی را گرد آورده است. پژوهش در حروف زائد انگاشته شده در رسم الخط قرآن کریم از پدیده های زبانی است که مطالعه و بررسی آن علاوه بر معرفی بهتر پدیده زیادت، پـﮊوهشگر را با ویـﮊگیهای کتابت قرآن کریم آشنا می کند و اين تفكر مبني بر آنكه رسم الخط قرآن به خاطر اشتباه كاتبين دچار زيادت ونقصان شده باشد رد مي كند.

چکيده:


 پدیده زبانی زیادت در زبان عربی، پدیده اي است که انواع کلمه یعنی اسم، فعل حرف را در بر می گیرد و مقصود از آن به هیچ روی آن نیست که هر کدام از اسم، فعل وحرف زائد که افزون بر اصل کلام هستند حضورشان به هیچ فایده معنایی یا زبانی ختم نمی شود بلکه هر یک میتوانند بار معنایی یا زبانی کلام را افزایش دهند وهر زیادتی در سخن عرب به زیادت در ابعاد دیگر کلام منجر می شود. قرآن کریم مصحف مقدسی است که مجموعه ای بی نظیر از پدیده های زبانی را گرد آورده است. پژوهش در حروف زائد انگاشته شده در رسم الخط قرآن کریم از پدیده های زبانی است که مطالعه و بررسی آن علاوه بر معرفی بهتر پدیده زیادت، پـﮊوهشگر را با ویـﮊگیهای کتابت قرآن کریم آشنا می کند و اين تفكر  مبني بر آنكه رسم الخط قرآن به خاطر اشتباه كاتبين دچار زيادت ونقصان شده باشد رد مي كند.                                                                                                     
از این رو ما در این مقاله ابتدا زیادت را از نظر لغوی بررسی کرده وسپس معنای اصطلاحی آن  را در کتابت ورسم دنبال مي كنيم و در ادامه نمونه هایی از افزایش حروف را در افعال رسم الخط قرآن ذکر کرده و اسباب و أهداف زیادت را در هر یک بيان خواهيم نمود.

واژگان کليدی:  قرآن کریم، زیادت، حروف زائد انگاشته شده، رسم الخط قرآن.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
 
 
 

حديث

 

يَكْتَسِبُ الصّادِقُ بِصِدْقِهِ ثَلاثا: حُسْنَ الثِّقَةِ بِهِ، وَالْمَحَبَّةَ لَهُ، وَالْمَهابَةَ عَنْهُ؛

راستگو با راستگويى خود، سه چيز را به دست مى‏آورد: اعتماد، محبت و شكوه (در دل‏ها).

غررالحكم، ج 6، ص 480، ح 11038؛ دوستى در قرآن و حديث، ص 108.