ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 29374
تاریخ انتشار : 13 تیر 1392 6:35
تعداد بازدید : 3005

اقتباسات قرآنی در مقامات حریری

از آن جهت كه قرآن كريم داراي منزلت و مكانتي خاص نزد مسلمين و به ويژه علماء و ادباء است و بهترين منبع و سرچشمه اي است كه هر شاعر و اديبي مضامين عالي و بلند خود را از آن مي گيرد، حریری نیز از آیات الهی در متن مقامات بهره گرفته تا حجتی موثق و خطابی مطمئن برای اقوالش باشد.در این مجال بر آنیم تا این اقتباسات قرآنی را در "مقامات حریری" کم نظیرترین اثر ادب عربی بررسی کنیم.

 

چکیده:

 

دکتر نصراله شاملی، عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان.

زهرا قاسم نژاد، دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث، دانشگاه اصفهان

 

در ادبیات عرب مقامات به نوشته هایی با نثر مسجوع و متصنّع اطلاق می گردد که نویسنده در ضمنِ بیانِ داستانی که معمولاً پیرامون کُدیه و گدایی است، سعی دارد قدرت هنری و ادبی خود را نیز به نمایش بگذارد. سابقه ی این گونه داستان ها که دارای یک قهرمان و راوی خیالی است به بدیع الزمان همدانی(398،358هـ) بر می گردد، و پس از وی، ابوالقاسم حریری آن را ادامه و پرورش داد تا آنجا که حتّی بر پیشکسوت خود نیز سبقت گرفت. مقامات حریری اثری جامع است که سررشته ای از تمام فروع ادبیات عرب دارد و هرکس و با هر سلیقه ای می تواند آن را از دیدگاه مورد نظر خود مطالعه نماید.

از آن جهت كه قرآن كريم داراي منزلت و مكانتي خاص نزد مسلمين و به ويژه علماء و ادباء است و بهترين منبع و سرچشمه اي است كه هر شاعر و اديبي مضامين عالي و بلند خود را از آن مي گيرد، حریری نیز از آیات الهی در متن مقامات بهره گرفته تا حجتی موثق و خطابی مطمئن برای اقوالش باشد.

در این مجال بر آنیم تا این اقتباسات قرآنی را در "مقامات حریری" کم نظیرترین اثر ادب عربی بررسی کنیم.

 

 

کلید واژه ها:

آیات قرآن، مقامات، حریری، اقتباس.

 

 

 دانلود


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
 
 
 

حديث

 

يَكْتَسِبُ الصّادِقُ بِصِدْقِهِ ثَلاثا: حُسْنَ الثِّقَةِ بِهِ، وَالْمَحَبَّةَ لَهُ، وَالْمَهابَةَ عَنْهُ؛

راستگو با راستگويى خود، سه چيز را به دست مى‏آورد: اعتماد، محبت و شكوه (در دل‏ها).

غررالحكم، ج 6، ص 480، ح 11038؛ دوستى در قرآن و حديث، ص 108.