ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 29389
تاریخ انتشار : 14 تیر 1392 3:17
تعداد بازدید : 2884

مقایسه دعا در قرآن وصحیفه سجادیه

از موضوعات مهمی که در قرآن کریم مورد توجه واقع شده وجایگاه شایسته ای بدان اختصاص یافته است دعاست، زیرا یکی از راه های بسیار مؤثر نشر معرفت، فرهنگ و اخلاق والای انسانی در میان مردم به شمار می رود. دعا به آن اندازه و با آن کیفیت بسیار متعالی که در اسلام مطرح شده، و ابزار حرکت "تعلیم و تربیت" قرار گرفته در ادیان و مکاتب دیگر مطرح نشده است. از آنجا که این همه حقایق و معارف تربیتی و علوم عالی الهی و تعالیم متعالی انسانی در جای دیگری جز اسلام وجود نداشته است و ندارد پس می‎توان "مکتب دعا" را، یک حرکت تربیتی مؤثر به شمار آورد. لذا روی آوردن به دعا و نیایش از سوی حاملان وحی، آنانی که خود محط نزول آیات الهی و مخزن دانش حضرت حق ـ جلّ وعلا ـ هستند جای تعجب وشگفتی ندارد. آنها تربیت یافته مکتب قرآنند ودر این مسیر از روش قرآن استفاده میکنند.

 

چكیده

از موضوعات مهمی که در قرآن کریم مورد توجه واقع شده وجایگاه شایسته ای بدان اختصاص یافته است دعاست، زیرا یکی از راه های بسیار مؤثر نشر معرفت، فرهنگ و اخلاق والای انسانی در میان مردم  به شمار می رود. دعا به آن اندازه و با آن کیفیت بسیار متعالی که در اسلام مطرح شده، و ابزار حرکت "تعلیم و تربیت" قرار گرفته در ادیان و مکاتب دیگر مطرح نشده است. از آنجا که این همه حقایق و معارف تربیتی و علوم عالی الهی و تعالیم متعالی انسانی در جای دیگری جز اسلام وجود نداشته است و ندارد پس می‎توان "مکتب دعا" را، یک حرکت تربیتی مؤثر به شمار آورد. لذا روی آوردن به دعا و نیایش از سوی حاملان وحی، آنانی که خود محط نزول آیات الهی و مخزن دانش حضرت حق ـ جلّ وعلا ـ هستند جای تعجب وشگفتی ندارد. آنها تربیت یافته مکتب قرآنند ودر این مسیر از روش قرآن استفاده میکنند.

بنا براين یكی از ذخائر عظیم و پر ارج فرهنگ اسلامی شیعی، دعاهای منسوب و مأثور از اهل بیت است، که صحیفه سجادیه گرانبهاترین اثر بجای مانده از اهل بیت -علیهم السلام- از جمله آن ذخایر پر ارج به شمار می رود. صحیفه سجادیه با الهام گرفتن از مکتب قرآن، شامل دعاهاییست كه هم از نظر متن و هم از نظر سند معتبر مى‏باشد و بعد از قرآن تنها مجموعه‏اى است كه به صورت كتاب در قرن اول یا دوم گردآورى شده‏ و اولین سند مكتوب شیعه محسوب مى‏گردد.امام سجاد از طریق دعا به نشر معارف دینی واسلامی در سطح عام و در میان توده‎های مردم می پردازد، زیرا درجامعه آن روز كه امویان همه‏گونه امكانات را ازامام(ع) دریغ کردند و او را از فعالیت‏هاى فرهنگى و علمى باز داشتند، دعا بهترین وسیله برای زنده نگه داشتن اسلام بود . این مقاله برآن است تا مقایسه ای اجمالی بین بعضی از مفاهیم دعاهای قرآن وصحیفه سجادیه  امام سجاد ـ علیه السّلام ـ که دانش الهی در کلامشان موج می زند و بوی خوش تعالیم و سخن نبوی به مشام جان می رساند انجام دهد.

كلید واژه‏ها: صحیفه، قرآن، دعا،امام سجاد.تربيت

 

 دانلود


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
 
 
 

حديث

 

يَكْتَسِبُ الصّادِقُ بِصِدْقِهِ ثَلاثا: حُسْنَ الثِّقَةِ بِهِ، وَالْمَحَبَّةَ لَهُ، وَالْمَهابَةَ عَنْهُ؛

راستگو با راستگويى خود، سه چيز را به دست مى‏آورد: اعتماد، محبت و شكوه (در دل‏ها).

غررالحكم، ج 6، ص 480، ح 11038؛ دوستى در قرآن و حديث، ص 108.