ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 29737
تاریخ انتشار : 20 تیر 1392 1:18
تعداد بازدید : 3238

معنا شناسی سیستماتیک و رسم شبکه های معنایی بین معاد و انسان در قرآن کریم+خلاصه انگلیسی

انسان در آن صحنه حالات و گذرگاهای مختلفی دارد که رسم شبکه های معنایی معاد و انسان، تصویری جامع و کامل از انسان و معاد ارائه می دهد که هدف از این مقاله تصویری جامع از معاد و انسان با استفاده از علم معناشناسی است.

چکیده

 

در بحث معنا شناسي هر پديده اي كه مي خواهد مورد بررسي معنايي واقع شود، به جز كارهايي كه بايد در پيرامون ساختار داخلي و خارجي آن پديده انجام گردد، يك سلسله ارتباطات كه آن پديده با ديگر پديده هاي همزمان و فرازمان، يا متن هاي مختف يك نوشتار با همديگر سنجيده می شود و از وراي آن نتايجي كه حاصل ميشود، تا حدود زيادي به ما في الضمير صاحب متن پي مي برد، خوانشگرها با تدوين سيستم هاي خرد و كلان، به استنباطات معناشناختي خود مي رسند. در اين راستا، در بحث معاد و معناشناسي آن، فهم ودرك وا‍ژگان مترادف، متضاد، مشترك معنوي و لفظي از اهميت وي‍ژه اي برخوردارند. چنانچه سيستم كلان معاد را رسم كنيم به طوري که همه سيستم با هم ديده شود، بيشتر ميتوانيم آثار مثبت معاد را بر قلب باوركنندگان به پديده معاد احساس نمائيم. مطالعه در سيستم معادشناسي موجب شناخت اجزاي سيستم خواهد شد و هركدام از اين اجزاء ممكن است به خودي خود، سيستم معنايي ديگر را داشته باشند و در اينجا يك شبكه معنايي گسترده به روي مطالعات ما باز مي شود. یکی از اجزای اصلی سیستم معناشناسی معاد، انسان و نفس اوست که در این مقاله ما به بررسی ارتباط انسان و معاد با رسم شبکه های معنایی می پردازیم. پس از مطالعه روي پديده معاد يا بهتر بگوييم شبكه معنايي معاد دهها زيرشبكه و از آنجا به دهها زيرسيستم مي رسيم. براي مثال در شبكه معنايي معاد، ابتدا بايد با واژگان، قيامت، ساعت، واقعه، بنا، راجفه، صاخه، طامه الكبري، يوم الدين، يوم عظيم، يوم الموعود، يوم تبلي السرائر، حديث الغاشيه، قارعه، الحاقه، و دهها واژه ديگر كه دال بر وقوع آن روز معروف است، آشناشد. همه اين واژگان كه به ظاهر مترادف اند، حقيقتا از نظر معنايي هركدام وابسته به حادثه اي مي باشند كه در آن اموري اتفاق مي افتد، و آن امور حادثه ساز صحنه قيامت را ايجاد مي كنند.

انسان در آن صحنه حالات و گذرگاهای مختلفی دارد که  رسم شبکه های معنایی معاد و انسان، تصویری جامع و کامل از انسان و معاد ارائه می دهد که هدف از این مقاله تصویری جامع از معاد و انسان با استفاده از علم معناشناسی است.

واژگان کلیدی:  قرآن، معاد، انسان، معناشناسی، شبکه های معنایی.

 

نویسندگان

1-دکتر نصراله شاملی ، هیات علمی دانشگاه اصفهان، دانشکده زبانهای خارجی، گروه عربی.

2- زهرا قاسم نژاد ،دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث، دانشگاه اصفهان.

 

 دانلود


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
 
 
 

حديث

 

يَكْتَسِبُ الصّادِقُ بِصِدْقِهِ ثَلاثا: حُسْنَ الثِّقَةِ بِهِ، وَالْمَحَبَّةَ لَهُ، وَالْمَهابَةَ عَنْهُ؛

راستگو با راستگويى خود، سه چيز را به دست مى‏آورد: اعتماد، محبت و شكوه (در دل‏ها).

غررالحكم، ج 6، ص 480، ح 11038؛ دوستى در قرآن و حديث، ص 108.