ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 30111
تاریخ انتشار : 27 تیر 1392 13:36
تعداد بازدید : 3915

حجاب و پوشش در آیین یهود

این پژوهش در پی آن است ابتدا وجود حجاب در دين يهود را به اثبات برساند وجایگاه ونقش آن را در کتاب مقدس تورات وسیر تحولاتش را بیان کند .بنا بر این پس از بیان مقدمه ای از واژه حجاب در لغت واصطلاح وتاریخچه آن ونحوه کیفیت حجاب در این دین به بررسی جایگاه حجاب وپوشش در آموزه های دینی یهودیان وبررسی تحولات آن در طی گذشت زمان می پردازد.

چکیده :

مسئله حجاب وپوشش یکی از موضوعاتی است که از زمان پیدایش خود تا عصر کنونی در میان ادیان الهی مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است ،واز آنجايي كه پدیده حجاب تنها یک تکلیف فردی به شمار نمی آید بلکه یک وظیفه اجتماعی نیز محسوب می شودوازسويي با بسیاری از مسائل سیاسی،اجتماعی وفرهنگي پیوند خورده ،می تواند ارتباط مستقیمی با هر یک از این مسائل داشته باشد . بنابراین با تغییر هر یک از این شرایط حجاب نیز دچار تغییر وتحولاتی اساسی خواهد شد .به همین دلیل ادیان آسمانی و انبیاء بر روی این حکم الهی تأکید ویژه ای داشته اند وهمواره براین تلاش  بودند که فرهنگ حجاب وپوشش را درمیان تمام جوامع بشری نهادینه کنند.

از این رو این پژوهش در پی آن است ابتدا وجود حجاب در دين يهودرا به اثبات برساند وجایگاه ونقش آن را در کتاب مقدس تورات وسیر تحولاتش را بیان کند .بنا بر این پس از بیان مقدمه ای از واژه حجاب در لغت واصطلاح وتاریخچه آن ونحوه کیفیت حجاب در این دین به بررسی جایگاه حجاب وپوشش در آموزه های دینی یهودیان وبررسی تحولات آن در طی گذشت زمان می پردازد.

کلید واژه ها : پوشش ، حجاب ، یهودیت ،تورات ،

 

نویسندگان:

1- دکتر نصر اله شاملی ،دانشيار گروه ادبيات عرب از دانشگاه اصفهان

2-فرزانه ميرزاخاني كارشناس علوم وقرآن حديث از دانشگاه اصفهان       mirzakhani.20 @yahoo.com   

 

 دانلود

 

Hijab and couer (vei) in Judaism

Dr. Nasrollah shsmeli, ph. D. in Arabic literatune Associate profesoor of Arabic citeratun, uniuersity of Isfahan.

Farzaneh Mirzakhani , B. A. in Hadith and Coran studies, university of Isfahan.

-Absract

Since its emergente to the pronet, hijab (veil) has been researcher's concern in different religion. Hijab is not only an indwidual obliglsan but also a social deity , and is connevted with a great number of social, political and cultural waters. Accorbeigly , chaugen in thre Matters will not leawe hijab wnaffected. This in the reanon why religions and prophets haue always laid emphasis on thie divine order, and tried to establish hijab's wluture anony human commnitiep. This study is an attempt to ,first, preve the existene of higab in Judaism and , then, refer to its place in the holy book of torah as well as its daulopment  in hintory. Thefere, after providing the reader with an introduclian on the term will deal with hijab's positin in jew's religious teachiengs and its dewelopment in the course of time.

Key words: tigab (veil) , couer, Judaism, toral.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
 
 
 

حديث

 

يَكْتَسِبُ الصّادِقُ بِصِدْقِهِ ثَلاثا: حُسْنَ الثِّقَةِ بِهِ، وَالْمَحَبَّةَ لَهُ، وَالْمَهابَةَ عَنْهُ؛

راستگو با راستگويى خود، سه چيز را به دست مى‏آورد: اعتماد، محبت و شكوه (در دل‏ها).

غررالحكم، ج 6، ص 480، ح 11038؛ دوستى در قرآن و حديث، ص 108.