ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 35741
تاریخ انتشار : 22 مهر 1392 15:54
تعداد بازدید : 3650

هم انديشی ميان خيّام نيشابوری وابو العلاء معری

در ابو العلا معری وخيام نيشابوری طرز تفکری می بينيم که ما را بر آن می دارد معترف شويم دربيان اين دو شاعر گران قدر ادب عربی وفارسی، نوعی هم انديشی وهم گرايی وجود داشته است طرز تفکری که بر خاسته از روحی لطيف وخاطری فسرده واندوهگين ومتاثر از احوال اجتماعی وسياسی وفرهنگی حاکم بر زمانه شان وتاثيرپذيری خيام از ابوالعلا می باشد.

چکيده:

  در ابو العلا معری وخيام نيشابوری طرز تفکری می بينيم که ما را بر آن می دارد معترف شويم دربيان اين دو شاعر گران قدر ادب عربی وفارسی، نوعی هم انديشی وهم گرايی وجود داشته است طرز تفکری که بر خاسته از روحی لطيف وخاطری فسرده واندوهگين ومتاثر از احوال اجتماعی وسياسی وفرهنگی حاکم بر زمانه شان وتاثيرپذيری خيام از ابوالعلا می باشد. همچنان که خيام تصويرگر زندگی غمبار انسانی وآلام جانکاه بشريت در ادبيات فارسی  به حساب می آيد ابوالعلا  نيز نماد بدبينی واعتراض بر پيچيدگی های سرشت انسانی در ادب عربی به شمار می رود تا بدان جا که او را شاعر متشائم لقب داده اند وتشاؤم وبدبينی را رهاورد چکامه هايش ميدانند.

  از اين رو در اين رهگذر سعی بر آن است که در کنار معرفی احوال واوضاع سياسی واجتماعی روزگار هر يک از اين دو شاعر بلند آوازه، اشتراکات روحی وفکريشان ومشابهت مضمون واشتراک درون مايه اشعار شان را از نظر بگذرانيم.

 

 

واژگان کليدی:  ادبيات تطبيقی- ابو العلاء معری- خيام نيشابوری- مضامين مشترک- بدبينی.            

نویسندگان

دکتر نصر الله شاملی

     فاطمه اشراقی

 دانلود


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
 
 
 

حديث

 

يَكْتَسِبُ الصّادِقُ بِصِدْقِهِ ثَلاثا: حُسْنَ الثِّقَةِ بِهِ، وَالْمَحَبَّةَ لَهُ، وَالْمَهابَةَ عَنْهُ؛

راستگو با راستگويى خود، سه چيز را به دست مى‏آورد: اعتماد، محبت و شكوه (در دل‏ها).

غررالحكم، ج 6، ص 480، ح 11038؛ دوستى در قرآن و حديث، ص 108.