ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 42779
تاریخ انتشار : 28 دی 1392 21:4
تعداد بازدید : 4163

سبک شناسی بينامتنی قرآنی در اشعار تازی سعدی

بينامتنيت يا تداخل متون نظريه نقدی معاصری است که به واکاوی آثار ادبی با تکيه بر متون مختلف و رابطه آنها با يکديگر ميپردازد. در اين نظريه مسئله پيوند متون ادبی با همديگر در فرايند معناسازی از اهميت بسزايی برخوردار است بطوريکه کشف لايه های پنهانی متون به درک خوانش جديدی از متن می انجامد. از جلمه روابط بينامتنی ميتوان به بينامتنی قرآنی اشاره کرد که اديب از معانی و الفاظ ناب قرآن کريم در کلام خويش بهره می جويد.

چکيده

   بينامتنيت يا تداخل متون نظريه نقدی معاصری است که به واکاوی آثار ادبی با تکيه بر متون مختلف و رابطه آنها با يکديگر ميپردازد. در اين نظريه مسئله پيوند متون ادبی با همديگر در فرايند معناسازی از اهميت بسزايی برخوردار است بطوريکه کشف لايه های پنهانی متون به  درک خوانش جديدی از متن می انجامد. از جلمه روابط بينامتنی ميتوان به بينامتنی قرآنی اشاره کرد که اديب از معانی و الفاظ ناب قرآن کريم در کلام خويش بهره می جويد.

سعدی از بزرگان ادب فارسی است که در جای جای اشعار تازی خود از مفاهيم قرآنی خوشه چينی کرده است، به طوری که روابط بينامتنی قرانی در شريان های شعرش جريان دارد. قصايد تازی سعدی بافتی زيبا و تاثيرپذيرفته از آيات، الفاظ، مضامين، و داستان های قرآنی است که شاعر در تزيين قصايد تازی خود با معانی و الفاظ قرآن، تنها به تکرار الفاظ اکتفا ننموده است؛ بلکه به بالاترين سطح بينامتنيت يعنی به کارگيری معنا در بافتی نو و فضايی جديد پرداخته است. 

واژگان کليدی: سعدی شيرازی، بينامتنيت قرآنی، سبک شناسی.

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
 
 
 

حديث

 

يَكْتَسِبُ الصّادِقُ بِصِدْقِهِ ثَلاثا: حُسْنَ الثِّقَةِ بِهِ، وَالْمَحَبَّةَ لَهُ، وَالْمَهابَةَ عَنْهُ؛

راستگو با راستگويى خود، سه چيز را به دست مى‏آورد: اعتماد، محبت و شكوه (در دل‏ها).

غررالحكم، ج 6، ص 480، ح 11038؛ دوستى در قرآن و حديث، ص 108.