ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 42781
تاریخ انتشار : 28 دی 1392 21:21
تعداد بازدید : 4788

بررسی آثار ابوالفرج اصفهانی از منظر گرایشات مذهبی

تالیفات ابوالفرج متجاوز از بیست اثر می باشد که بررسی تمام زوایای این آثار از حوصله بحث خارج است بنابراین سعی شده در این مقاله ابتدا اثار وی به طور اجمال معرفی شده و سپس به بررسی آن دسته از آثار وی بپردازیم که نشان دهنده عقاید و مذهب وی می باشد. و بیشترین توجه در اینجا روی کتاب اغانی و مقاتل الطالبین است.

چکیده

قاضى ابو الفرج على بن الحسين بن محمد بن احمد بن الهيثم-  بن عبد الرحمن بن مروان از اعقاب مروان بن محمد ملقب به (حمار) آخرين خليفه اموى است. وى به سال (284 ه. ق 897 م) در شهر اصفهان و در عهد خلافت المعتضد ابو العباس احمد بن الموفق (طلحه) بن المتوكل (جعفر) عباسى (242-  289 ه. ق 857-  902 م) متولد شد، در همان سال كه بحترى شاعر معروف عرب (206-  284 ه. ق) بدرود زندگى گفت. استادان وى: ابن دريد، ابن الانبارى، جمحى، اخفش صغير، نفطويه، طبرى، مرزبانى و جعفر بن قدامه و غيره بوده‏اند. از نظر مذهب به تشيع اعتقاد داشت و كتاب او «مقاتل الطالبين» قديميترين و معتبرترين كتاب در شرح وقايع كربلاست. مرگ ابو الفرج پس از هفتاد و دو سال زندگى در روز چهاردهم ذيحجه 356 ه. ق 967 م در بغداد روى داد. وى داراى مؤلفات بسيارى است اما معروفترين آنها و حاصل زحمات پنجاه ساله او كتاب الاغانى است. از دیگر آثار او اخبار الاقیان، الاماء الشواعر، ممالیک الشعراء، آداب الغرباء، الاخبار و النوادر، التعدیل و انتصاب و... می باشد.

تالیفات ابوالفرج متجاوز از بیست اثر می باشد که بررسی تمام زوایای این آثار از حوصله بحث خارج است بنابراین سعی شده در این مقاله ابتدا اثار وی به طور اجمال معرفی شده و سپس به بررسی آن دسته از آثار وی بپردازیم که نشان دهنده عقاید و مذهب وی می باشد. و بیشترین توجه در اینجا روی کتاب اغانی و مقاتل الطالبین است. زیرا ابوالفرج اصفهاني گرايش شيعی و زيدی داشته و اين امر از کتاب مقاتل الطالبيين او و نيز الأغاني برمی آيد. با وصف اينکه کتاب الأغاني وی بيشتر جنبه ادبی و تاريخی دارد، اما به دليل اشتمال بر پاره ای از مطالب تاريخی درباره وضعيت فرهنگی بغداد و اوضاع خلفای اموی و عباسی و احوال اديبان و کاتبان و وزيران و اهالی ادب و شعر و عشق و مجون که درست به همين دليل تصوير واقعی تری از جهان اسلام در دوران آغازين آن ارائه می دهد، از سوی بسياری از نويسندگان و دانشمندان سنی مذهب مورد بی اعتنايی قرار گرفته است. و کتاب مقاتل الطالبین نیز که شرح حال بزرگان شیعه است.

کلمات کلیدی: ابوالفرج اصفهانی، الاغانی، مقاتل الطالبین، شیعه.

 

دانلود


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
 
 
 

حديث

 

يَكْتَسِبُ الصّادِقُ بِصِدْقِهِ ثَلاثا: حُسْنَ الثِّقَةِ بِهِ، وَالْمَحَبَّةَ لَهُ، وَالْمَهابَةَ عَنْهُ؛

راستگو با راستگويى خود، سه چيز را به دست مى‏آورد: اعتماد، محبت و شكوه (در دل‏ها).

غررالحكم، ج 6، ص 480، ح 11038؛ دوستى در قرآن و حديث، ص 108.